HD Ready ve Full HDTV nedir?Plazma ve LCD TV’lerde, kesinlikle üzerinden geçilmesi gereken bir konu HD, (High Definition), yani yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler. Blu-ray ve HD-DVD gibi yüksek çözünürlüklü formatların piyasaya oluşması bir yandan, dijital televizyon yayınlarının hızla HD’ye dönüşmeye başlaması diğer yandan kullanıcıyı yüksek çözünürlüklü bir geleceğe doğru yöneltiyor. Üstelik bu gelecek çok da uzak değil.


Yüksek çözünürlüklü yayın ve içerikler, kelimenin tam anlamıyla, daha önce hiç karşılaşılmayan bir izleme deneyimini kullanıcılara sunmaktadır. Daha fazla pikseli ekrana sığdırarak ve sıkıştırılmamış dijital video ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde, ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Yüksek çözünürlük yeteneği, yayıncılıkta renkli yayına geçişten bu yana yaşanan en büyük atılım olarak nitelendirilmektedir. Göstergeler ve yapılan çalışmalar 1-1,5 yıllık bir süre zarfında, Türkiye’de de daha fazla HD yayın ve içerik olacağını ortaya koymaktadır.


Genelde kullanıcılar, alacakları televizyonun üzerinde HD Ready ibaresini gördüğünde bir HDTV satın aldığı yanılgısına kapılabilir. Bu yüzden kullanıcıların HD Ready, yani HD görüntülere uyumlu bir televizyon ile HDTV arasındaki farkları bilmesi önem taşıyor. HD Ready televizyonlar HDTV’lerden farklıdır. Bu televizyonlar HD teknolojisine ait 1080 p ve 720 p çözünürlüğünde yayınları görüntüleyebilirler ama gösterilen yayınlar kendi görüntü kalitelerine göre olur. HD Ready televizyonlarda High Definition görüntüler için entegre bir alıcı yoktur, bu görüntüleri televizyonun alabilmesi için özel bir decoder veya anten gerekmektedir. Dolayısıyla HD Ready televizyonlar HDTV’lerden daha ucuzdur. Bu televizyonlar 1366×768, 1280×768, 1024×768, 1024×1024 ve 1024×1080 gibi çözünürlüklere sahiptir ve HD yayın alıcı içermez. Diğer yandan HDTV yayınları 720p ve 1080i gibi formatlarda yapıldığı için bunları performanslı olarak gösterebilirken Blu Ray 1080 piksel gibi çok daha yüksek kalitede DVD’ler için 1920×1080 diye niteenen FULL HD televizyonlar gerçek HD görüntü sunar. FULL HD televizyonların da HD yayın alıcılı (FullHD HDTV) versiyonları bulunmaktadır.


HDTV’ler için özel bağlantı: HDMI
HDTV’lerin üstün kalitedeki yayınları oldukça yüksek bir bant genişliğine ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. En yüksek kalitede görüntü elde edilmesi amacıyla sıkıştırma veya dijital analog dönüştürme yapılmadan görüntüler HDTV destekli aktarılıyor. Şimdiye kadar etkili bir yol olarak bilinen ama pahalılığı dolayısıyla fazla kullanılamayan DVI yerine daha ucuz ve daha az enerji harcayan HDMI bağlantı türü, HDTV teknolojisiyle birlikte gelen önemli bir yeniliktir. HDMI bağlantısı, HDTV’lerdeki yüksek nitelikli yayınların diğer cihazlara aktarımını ve High Definition içeriklerin rahatlıkla HDTV’lerde seyredilebilmesini sağlamaktadır.
HDMI bağlantısı, 1.3 versiyonu için 10.2 Gbps gibi oldukça geniş bir bant genişliği sunmaktadır. Böylece HDTV’lerden de daha yüksek çözünürlükteki teknolojiler için de kullanılabilecekleri görünmektedir. Ayrıca HDMI’ların aktarım mesafesi 15 metreye kadar çıkıyor.Buna karşın HDMI’larda daha az enerji tüketiliyor. İlk olarak 2002 yılında 1.0 versiyonu çıkan HDMI’lar bugün 1.3 versiyona ulaşmış durumdadır. HDMI 1.3, daha önceki versiyonlara gore daha fazla renk içeren, daha yüksek çözünürlüklü görüntüleri kaldırabilecek, saniyede daha fazla görüntü gösterebilecek bir bağlantı türüdür. Geleceğin HD görüntüleri HDMI 1.3 bağlantısına göre hazırlanmış olacaktır.


Dijital TV yayını
Artık televizyon izleyicileri sevdikleri programları kendilerinin belirlediği saatte seyredebilme imkanına sahipler. Televizyon seyrederken telefon çalarsa veya aniden evden çıkmanız gerekirse “pause” tuşuyla yayını durdurabileceksiniz. En güzel artısı ise sürekli film ve dizi arasına giren dakikalarca süren reklamları ileri sarabilecek olmanız. Futbol maçı seyrederken atılan golü farklı açılardan veya kale arkasından açılacak yeni pencerelerle seyretme imkanı da, size evde gerçek stadyum keyfini yaşatacaktır. Dijital yayın, özellikle HDTV’lerle izlendiğinde daha fazla anlam kazanıyor. Çünkü dijital yayıncılığın gerektirdiği ses ve görüntü kalitesi en iyi HDTV’lerle sağlanabiliyor. Ayrıca aynı ekranda birden fazla pencere açılması gereken durumlarda yüksek çözünürlük hayati önem taşıyor. Hem programı seyretmek, hem reklamlardan ürünleri takip etmek, hem de alışveriş yapmak en fazla HDTV’lerle mümkün hale geliyor. Kısacası HDTV, dijital yayıncılığın da gelişmesiyle birlikte geleceğin televizyon yayını teknolojileri içinde önemli gelişmelerden biri olacaktır.
Tabii ki HDTV’lerde seyredilebilecek High Definition görüntüler, sadece bu özelliğe sahip kanallar ve programlarla sınırlı değil. Ayrıca HD-DVD ve Blu-Ray diskleri internetten indirilen HD görüntüler ve oyun konsolları HDTV’lerde seyredilmek üzere sizleri bekliyor.
HDTV’ler hakkında 10 yanılgı son yıllarda hareketlenen televizyon pazarında HD TV’ler en büyük payı elinde bulunduruyor. Fakat yüksek çözünürlüklü televizyonlar ve kayıt hakkında doğru olarak lanse edilen birçok bilgi aslında doğru değil. Bu konuda en yaygın bilinen yanılgıları ve gerçekleri bilmeniz, satın alma sırasında sizi doğru şekilde yönlendirecektir.
1- Bir HDTV aldığınızda yüksek çözünürlüklü yayınları hemen izleyebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü yayınlar henüz Türkiye’de başlamadı. Yüksek çözünürlüklü lokal yayın hakkında bazı firmaların çalışmaları olduğu bilinse de, henüz kesin bir tarih belirlenmiş değil. Ama uydu üzerinden HDTV’ler aracılığıyla yurtdışında olan mevcut yayınları izlemeniz mümkündür.
2- HD televizyonları mağazadan aldığınız gibi ekstra bir ayara gerek kalmaksızın kullanabilirsiniz. Mağazalardaki teşhirde gördüğünüz televizyonların görüntüleri size çok net gelebilir. Fakat siz evinizde aynı netliği yakalayamayabilirsiniz. Bunun nedeni mağazalarda çok yüksek aydınlatmaların olması ve sizin aynı ayarlarla kendi evinizde kurulum yaptığınızda daha az bir aydınlık ortamda bulunmanızdır. Tabii ki gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra siz de net görüntüleri alabilirsiniz. Bu sebeple tavsiyemiz, ilk seferde gerekli ayarları profesyonel bir kişiye yaptırmanız ve sonra da televizyonunuzun keyfini çıkarmanızdır.
3- HDTV’nizin ekranı ne kadar büyük olursa, aldığınız görüntü kalitesi o kadar güzel olur.
Eğer çok büyük bir ekrana çok yakın oturursanız en iyi görüntüyü alamazsınız. Normalde tavsiye edilen oturma mesafesi ekranın enlemesine uzunluğunun iki katı uzaklığından itibaren başlar. Öteki türlü piksel boşlukları gözünüzü rahatsız edebilir. Eğer ekrana 3 metreden daha uzak oturursanız da gözünüz pikselleri seçmekte zorlanacak ve bu sefer de normal bir televizyonla HD TV arasındaki fark ortadan kalkmaya başlayacaktır.
4- Ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi o kadar yüksek olur. Bazı LCD ve 50 inç ekrana sahip plazma modelleri dışında, çoğu HDTV progressive taramada 720 satır ekran sunar. HDTV’ler tek kare 720p (progressive) hattan veya 1080i (interlaced) hattan oluşur. Normal televizyonlardaki 525 hattan bu noktada ayrılırlar. 1080p ise geniş bant yayının pahalı olmasından ötürü kullanılmamaktadır. Bu ileride değişebilir. Fakat Hollywood şu an formattan çok, Blu-ray veya HD-DVD gibi teknolojileri değerlendiriyor. 1080p taraftarları bu formatın, teknolojilerden daha önemli olduğunu savunuyorlar.
5- HDTV programlarının hepsi çok yüksek kalitededir. Bu öneri bizi HD yayınlar hakkında ufak bir sırra götürüyor: Bu tip programların hepsi sıkıştırılmıştır fakat bazıları diğerlerinden daha çok sıkıştırılmıştır. Amerika’da televizyon kanallarına saniyede 19 Mbit/s hızını geçebilmeleri için yeterli bant yayını verilmiş durumda. Fakat kanallar bu alanı bir HD yayın ve bir iki standart yayın arasında bölüştürüyorlar ve bu durumda HD için ayrılmış bant yayını 13-14 Mbit/s’ye kadar düşüyor. Bu fark HD ekranlarda belli oluyor.
6- HD plazma TV’lerinizi ne kadar kullanabilirsiniz? Plazma televizyon teknolojisi ortaya çıktığı günden bugüne çok fazla gelişti. Günümüzde iyi kalitede bir HD plazma TV’nin yaklaşık kullanım ömrü 60.000 saattir. Bu da televizyonunuzu günde 8 saat açık bıraktığınızda 20 yıldan fazla bir süre televizyonunuzu aynı kalitede izleyebileceğiniz anlamına geliyor. Bu süre dolduğu zaman da ekran parlaklık oranı yarıya iniyor.
7- HDMI bağlantısı HDTV için gerekli değil. Bu yanılgı aslında hem doğru hem de yanlış. HD-DVD ve Bluray gibi ses ve görüntü kalitesini maksimuma taşıyan teknolojileri izlemek için kayıt yapılamamasını sağlayan HDMI uyumlu HDCP koruması zorunlu olacak. Yani HDMI ve DVI girişi televizyonunuz için aslında gereklidir. HDTV yayınlar component bağlantı dediğimiz RGB bağlantılar ile izlenebilir.
8- LCD ekranlar plazmalara göre daha az enerji harcarlar. LCD ekranların parlaklıkları aydınlatması çok yüksek olan yerlerde avantaj sağlar. Fakat ışıklar kısıldığında bu parlaklık sorun yaratabilir ve renkler sönük gözükebilir. Enerji tüketimine bakarak, renk tatminini arttıran LED teknolojisiyle destekli LCD ekranların önceki yıllarda çıkan LCD ve Plazma TV’lere göre iki kat daha fazla enerji harcadığı söylenebilir.
9- HDTV’lerde standart televizyon yayınları da kalitelidir. Standart televizyon yayınları, HD televizyonlarda deforme olacağından çok net bir şekilde izlenemez. Ama bazı marka ve modeller bunun bilincinde olduklarından çeşitli ekran ayarlarıyla standart televizyon yayınlarını tatmin edici kalitede izlemeye olanak sağlıyorlar. O yüzden satın alırken “klasik program” için ayarlar sunan modelleri tercih edebilirsiniz. Bazı HDTV’lerde standart yayınların kalitesini HDTV yayınların kalitesine yaklaştıran bazı programlar çalışır, bunlar görüntü işleme yazılımlarıdır.
10- HDTV yayınları direkt yüksek çözünürlüklü aktarılır. En iyi görüntü kalitesini ve Dolby 5.1 ses çıkışını alabilmek için birçok şeye ihtiyacınız olacak. Öncelikle yayının yüksek çözünürlüklü olarak kaydedilmesi gerekir. Ayrıca kaydedilen yayının yüksek çözünürlüklü olarak operatör, kablo, uydu gibi yayınlarla HD televizyonlara aktarılması ve oradan izlenmesi gerekir.
Bu web sitesi en iyi Internet Explorer v8+ ve 1024x768 ve üzeri ekran çözünürlüklerinde görüntülenir. This web site is best viewed in Internet Explorer v8+ and 1024x768 (and +) resulations.