Mum Hakkında 


 


MUM


Başlıktan bakınca basit görünüyor ama o romantik gecelerimizde bizlere eşlik eden, karanlık gecelerimizi aydınlatan, bazende hurafelerimize bazende inancımıza alet olan basit ama gerekli icat.Mum, parafin, donyağı ya da bunlar benzeri, yavaş yanan bir maddenin, genellikle Pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan, genellikle silindir biçimindeki ışık kaynağıdır.
Elektriğin icadından önce, mumlar, gaz lambalarıyla birlikte aydınlanmanın en önemli araçlarından olmuşlardır.
Günümüzde ise mumlar daha çok süs eşyası konumundadırlar. Doğum günü pastalarının üzerinde, şık görünmesi istenen yemek masalarında, yumuşak, ılık bir ambians yaratılmak istenen her yerde mumlara rastlanmaktadır.


Dinlerde Mumun Yeri 


Budizm


Budistler meditasyon sırasında rahatlamak ve gevşemek için mum kullanırlar.


 


 


Hinduizm


Hinduizm'de mum, ruhsal aydınlanmanın ve başarının sembolü olarak pek çok ritüelde kullanılmaktadır.


Hümanizm


Hümanizmde mum, mantığın ve akılcılığın sembolüdür.


Musevilik


Musevilikte genellikle, cuma akşamları, Şabat başlangıçlarında yapılan Havdalah ritüeli esnasında mum yakılır.


Vika


Vikalıkta mum, dört temel element ateş, toprak, su, havanın geçtiği büyü törenlerinde ve diğer genel maji ayinlerinde kullanılır.


Zaman


İlk olarak Çin’de yapılan ve sonra tüm dünyaya yayılan mum saatleri, zamanın belirlenmesinde kullanılır. Aynı zamanda çok zor yanan mum takvimleri, günün belli olmasında da kullanılırlar. Bu takvimler, bir yıl boyunca yanabilen mumlardır.


Diğer


Citronella yağı içere bir mum türü etrafa böcekleri rahatsız edici bir koku yayarak haşerelerin uzaklaşmasını sağlar. Mum, ayrıca resim yapımında ve terzilikte de kullanılır.
Bu web sitesi en iyi Internet Explorer v8+ ve 1024x768 ve üzeri ekran çözünürlüklerinde görüntülenir. This web site is best viewed in Internet Explorer v8+ and 1024x768 (and +) resulations.