Hediye Seçimicamsa hediyelik porselen seramik camHediye Verirken En Çok Nelere Dikkat Edilmeli...


1.Karşı cinsle ilgili bir hediye seçecekseniz iki kez düşününüz: Bu tür durumlarda daha özenli ve dikkatli olunmasında fayda vardır. Karşı cinsteki kişilere verilen hediyeler yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Eğer müşteriniz çok büyük bir firma ve bu firmada sayısız kişi çalışıyorsa, grup hediyesi almak tek tek kişilere hediye almaktan daha mantıklı olacaktır.


2.Kişisel hediye götürüldüğünde yanlış yapmamak için dikkatli olunuz: Kişisel hediye götürülüyorsa kişilerin her birinin isimlerini çok iyi bildiğinizden ve telaffuz ettiğinizden emin olunuz. İsminin hatırlanmaması veya yanlış telaffuz edilmesi kadar bir insanın grup içerisinde kendisini kötü hissedebileceği durum yok gibidir.


3.Hediye değişiminde otomatik olarak karşılık vermeyiniz: Birisi size hediye verdiğinde kendisine hemen hediye ile cevap vermeyin. Ancak hediye aldığınızı ve düşünceli davranışı için kendilerine teşekkür edebilirsiniz. Uygun zamanı kollayınız ve daha sonraki bir zamanda karşılık veriniz.


4.Uluslararası kuralları ihlal etmeyiniz: Eğer hediye deniz aşırı ülkelere gönderilecekse alıcının gümrük vergisi ve diğer vergilerden muaf olarak hediyeye sahip olmasını sağlayınız. Aksi taktirde hediyenin yerel bir mağazadan ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.


5.Diğere yönelik sınırlamalardan haberdar olunuz: Hediye göndermeden önce müşterinizle ilgili ufak bir araştırma yapılması önerilir. 'Özel bir hastalığı var mı? Diyet yapıyor mu? Dini ve etik açıdan bazı kısıtlamaları var mı?' gibi araştırmalar karşı tarafa sizin çok dikkatli bir iş adamı olduğunuz imajını verir.


6.Yardımcıları asla unutmayınız: İşle ilgili olarak yardımcı olan kişileri de memnun etmeniz çok işe yarayacaktır. Aynı zamanda bu hareketinizle patronunuzu da etkilemiş olacaksınız.


7.Farklı hediyeler gönderin: Eğer istikrarlı bir müşteri grubunuz varsa, her yıl farklı bir hediye göndermeye çalışın. Her yıl aynı hediyeyi alan kişiler, bu yılda 'A' firmasından yine aynı hediye gelmiş gibi rutin cümleler kurmaya başlarlar.Uygun Olmayan Hediye Türleri Hangileri?


•İş yerlerinde şaka türü taşıyabilecek türde hediye alınmamasında fayda vardır.


•Yılbaşında insanlar gıda ürünleri veya içecek türü hediyeleri almaktan çok hoşlanmaktadırlar. Ancak karşı tarafın
bu tür yiyeceklere karşı alerjisinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.


Hediye olarak alkollü içki götürülecekse karşı tarafın içkiye karşı bir tabusu var mı diye dikkatli olunmalıdır.


•Kendine özgü ve sanatsal değeri olan ve nadir bulunabilecek ürünler en iyi seçenekler olarak kabul edilmektedir. Burada karşı tarafın algılama değerinin çok iyi tespit edilmesinde fayda vardır.


•Kendi memleketinizde bol ve ucuz olan bir hediyeyi götürmemeye çalışın çünkü daha sonra Türkiye'ye gelecek bir iş adamı alınan hediyenin çok ucuz olduğunu öğrenebilir ve bu durum kendisinde bir hayal kırıklığı yaratabilir. Bu tür hediyelerin Türkiye'ye gelme olasılığı olmayan ofis çalışanlarına verilmesinde fayda vardır.


•Eğer gittiğiniz yere çikolata götürmeyi düşünüyorsanız öncelikle karşı tarafın alerjik olup olmadığını veya diyet yapıp yapmadığının bilinmesinde fayda vardır. Çikolata konusunda karşı tarafın 'Algılama Değeri'nin ne olduğu da önemlidir. Bu hediyeden alıcı nasıl bir mesaj alır? Acaba son anda alınan bir kararla mı hediye olarak çikolata düşünüldü? Böylece karşı taraf için önceden bir hediye planınızın olmadığı düşüncesi ortaya çıkabilir.


Hediyeler çok basit olarak seçilebilir. Kişinin hobilerini biliyorsanız işiniz çok daha da kolaylaşabilir. Karşı tarafın şarap koleksiyoncusu olduğunu biliyorsanız, değişik bir tirbuşon hediye etmeniz takdirle karşılanabilir.Hediye Beklenen ve Beklenmeyen Ülkeler...


Hediye değişimine en fazla önem verilen ülkeler: Japonya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Rusya, Ukrayna, Bolivya, Kolombiya, Costa Rika, Çin, Hong Kong, Endonezya, Kore, Tayvan, Malezya, Filipinler ve Tayland.


İlk ziyarette hediye beklenmeyen ancak daha sonraki ziyaretlerde hediye beklenen ülkeler: Portekiz, İspanya, Brezilya, Şili, Guatemala, Nikaragua, Panama, Peru, Venezüella, Malezya, Singapur, Finlandiya, Norveç.


Hediye beklenmeyen ülkeler ve daha az hediye değişimi yapılan ülkeler: Afrika, Avustralya, İngiltere, Fransa, Macaristan, İtalya, Uruguay, İskandinavya, Danimarka, Pakistan.
Bu web sitesi en iyi Internet Explorer v8+ ve 1024x768 ve üzeri ekran çözünürlüklerinde görüntülenir. This web site is best viewed in Internet Explorer v8+ and 1024x768 (and +) resulations.